Blog

Dojčenie

Publikované 11.01.2018
Dojčenie

Dojčenie je prirodzené, no napriek tomu dokáže čerstvú mamičku poriadne prekvapiť. Pozorujte svoje bradavky ešte pred pôrodom, či nie sú príliš ploché alebo vpáčené, vtedy je najlepšie ich napraviť ešte pred pôrodom. Existujú špeciálne formovače bradaviek, ktoré môžete nosiť niekoľko mesiacov pred pôrodu od 6. či 7. mesiaca tehotenstva. Sú to silikónové krúžky s otvorom uprostred. Tie sa prikladajú na prsník a pravidelným nosením dochádza k „vysunutiu“ bradavky.

 

Po pôrode

Ak sú prsníky veľmi preplnené mliekom, skôr ako začnete dojčiť, si odstriekajte trochu mlieka. Dieťa sa ľahšie prisaje ak nebudú prsníky také napäté.

Ak sú však prsníky stvrdnuté, že z nich nejde žiadne mlieko, priložte na prsníky teplý obklad a nechajte niekoľko minút pôsobiť. 

Za 24 hodín by ste mali dojčiť 8-12 krát. Pri takomto čase sa niekedy prsníky nestihnú naplniť veľkým množstvom mliekom, a tým sa vyhnete ich bolestivému stvrdnutiu.

Držanie dieťaťa pri dojčení

Najčastejšie ťažkosti pri dojčení sú spôsobené zlým držaním dieťaťa, ktoré sa potom nemôže dobre prisať. Na dojčenie by ste mali používať vankúš v tvare podkovy, dostať kúpiť špeciálne na túto príležitosť. Vankúš je ako opora predlaktia. Bábätku by nemalo byť príliš teplo, aby počas dojčenia nezaspalo. Každý z nás to pozná, po dobrom obede siesta. Dôležité je i prostredie, ktoré by nemalo byť rušivé, je to predsa intímna chvíľa. Dieťa by malo byť otočené celým telo k vám. Ak je už sýte samo prestane sať.

Bolestivé prsníky

Prsníky by sa mali striedať, aby ste zabezpečili ich úplne vyprázdnenie. No ak máte jeden prsník bolestivý, dojčenie z tohto prsníka odkladajte až kým nie je bolesť znesiteľná. Bolestivý prsník natierajte vlastným materským mliekom alebo olejom s vitamínom E. Ak chcete dojčenie z akéhokoľvek dôvodu prerušiť, dajte dieťaťu svoj malíček medzi kútik jeho úst a dvorec bradavky.

Po dojčení nechajte na bradavke zaschnúť niekoľko kvapiek mlieka a nechajte chvíľu bradavky voľne na vzduchu, aby sa lepšie hojili. Umývajte si prsia len vodou, nedráždite ich obyčajným mydlom.

 

TIP: Nepriechodnú mliečnu žľazu masírujte smerom k bradavke s hrebeňom so širokými zubami a taktiež už spomínaný teplý obklad.

 

Ak sa vám v prsníkoch netvorí dosť mlieka, dajte si denne pohár najlepšie čierneho nealkoholického piva. Denne vypite šálku feniklového čaju. Povzbudzuje tvorbu materského mlieka. Taktiež odporúčame cesnak, nie len že je zdravý pre vás, ale jeho chuť ocení aj vaše dieťa.

Kontakt

Alfamedica s.r.o.

Malé Vinice 22

90025 Chorvátsky Grob

Laktačná poradkyňa: +421 911 183 968

Predaj: +421 908 733 802